Special Sessions

Special Session 1:   Information Theoretic Approaches for Security
  Organizer: Lifeng Lai, UC Davis, USA
     
Special Session 2:   Machine Learning and Signal Processing over Graphs and Networks
  Organizers: Sergios Theodoridis, University of Athens, Greece
Kostas Berberidis, University of Patras, Greece
     
Special Session 3:   Stochastic Modelling of Delay-Tolerant Networks
  Organizers: Stavros Toumpis and Ioannis Kontoyiannis,
Athens University of Economics and Business, Greece
     
Special Session 4:   Machine Learning for Wireless Communications
  Organizers: Nikos Sidiropoulos, University of Virginia, USA
Mingi Hong, University of Minnesota, USA
Xiao Fu, Oregon State University, USA
     
Special Session 5:   Age of Information
  Organizers: Roy Yates, Rutgers University, USA
Tony Ephremides, University of Maryland, USA
     
Special Session 6:   Biological Signal Processing and Communications for the Internet of Bio-Nano Things
  Organizer: Max Pierobon, University of Nebraska-Lincoln, USA
     
Special Session 7:   Millimeter Wireless Systems
  Organizers: Akbar Sayeed, University of Wisconsin-Madison, USA
Tommy Svensson, Chalmers University of Technology, Sweden
Nuria Gonzalez Prelcic, University of Vigo, Spain
     
Special Session 8:   Spectrum Sharing and Co-Existence
  Organizer: Visa Koivunen, Aalto University, Finland
     
Special Session 9:   Low Latency Communications in Cooperative Networks
  Organizers: Themistoklis Charalambous, Aalto University, Finland
Nikolaos Pappas, Linkoping University, Sweden
Nikolaos Nomikos, University of the Aegean, Greece
     
Special Session 10:   Rate-Splitting in Wireless Networks: Bridging the Extremes of Fully Decode Interference and Treat Interference as Noise
  Organizers: Bruno Clerckx, Imperial College London, UK
Eduard Jorswieck, Dresden University of Technology, Germany
     
Special Session 11:   Wireless Information and Power Transmission: RF, Signal and System Design
  Organizers: Bruno Clerckx, Imperial College London, UK
Robert Schober, University of British Columbia, Canada
     
Special Session 12:   Advances in Wireless Communications through Experimentation
  Organizers: Florian Kaltenberger, EURECOM, France
Ana García Armada, University Carlos III of Madrid, Spain
     
Special Session 13:   Wireless Autonomous Systems
  Organizers: Alejandro Ribeiro, University of Pennsylvania, USA
     
Special Session 14:   UAV Communications and Networks
  Organizers: Himal A. Suraweera, University of Peradeniya, Sri Lanka
Chandra R. Murthy, Indian Institute of Science, India
Zhiguo Ding, Lancaster University, UK
     
Special Session 15:   Backscatter communications for ultra-low-power high-speed wireless networks
  Organizers: Francesco Verde, University of Naples “Federico II”, Italy
Kaibin Huang, The University of Hong Kong, Hong Kong
     
Special Session 16:   Signal Processing for Latency- Constrained Communication and Computation
  Organizers: Jie Xu, Guangdong University of Technology, China
Tsung-Hui Chang, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
     

 




.
Logo
Logo
.